2014 December

2015-06-09 09:00:04

Örökségünk - avagy Diósd anyagi helyzete

Az új önkormányzati Képviselő Testület megismerte városunk pénzügyi állapotát és azt kritikusnak ítéli meg. Az Önkormányzat vagyonmérlegét az előző vezetés felelőtlenül és indokolatlanul elkezdett beruházásai hozták nehéz helyzetbe, számos költséges fejlesztés elindításakor a pénzügyi fedezet nem volt biztosítva. A korábbi Pénzügyi Bizottság folyamatosan felhívta a figyelmet arra, hogy a beruházásokat csak a hitelkérelem kormány általi pozitív elbírálása után lehet megkezdeni. A pénzügyi egyenlegünk jelentős mínuszba sodródott, a jelenlegi állapotban nem tudunk minden esetben időben eleget tenni fizetési kötelezettségeinknek. A Pénzügyi Bizottság javaslatára prioritást kapott az iskolabővítés befejezése, azon kívül minden beruházást felfüggesztettünk. Jelenleg 156,7 millió Ft hitelkérelmet hagyott jóvá a Kormány, melyből jelenleg csak 55,54 millió esetleg még 15 millió Ft-ot tudunk felhasználni a megjelölt teljesített beruházási célokra. (35,4 millió Ft-ot jövőre használhatunk fel, 55 millió Ft hitelcél nem valósult meg - így nem lehet felvenni.) Jelenlegi helyzetünk: * a folyószámla (likvid) hitelből 120 millió Ft van felhasználva. A folyószámlahitelt minden év végén vissza kell fizetni a hatályos jogszabályok szerint és év elején lehet újra felvenni. Ez a visszafizetési kötelezettség önmagában jelentős többletköltségeket okoz, amit más céloktól vagyunk kénytelenek elvonni. * az eddigi ki nem fizetett számláink (utak ca. 40-42 millió Ft, szolgáltatások; csatorna, szemészállítás, egyéb 20-22 millió Ft) * a várható nagyobb kiadás: iskolaépítésre még 23 millió Ft-ot kell idén kifizetni * bevételeink: ca. 40-50 millió adó várható decemberben, * egyenleg: kiadások - bevételek (hitellel), még mindig 60-80 millió Ft-ot nem tudunk visszafizetni a folyószámlára. A helyzetre való tekintettel, hogy Diósd működőképes maradjon és a jogos kifizetéseknek eleget tegyen, a Képviselő-testület elfogadta előterjesztésünket, mely szerint: - kerüljön átvizsgálásra minden beruházás, kivitelezés, hogy megfelelő minőségben, időre és műszaki tartalommal elkészültek-e, - kerüljenek átnézésre az elmúlt 3 évben kötött szerződések, - készüljön el az elmúlt 3 év költségvetésének átvilágítása. Az iskolabővítésre beadott 80 millió Ft-os hitelkérelmet az újság megjelenéséig lehetséges, hogy elbírálja a Kormány, ha ez teljesül, akkor tudjuk a likvid hitelt visszafizetni és eleget tenni az új önkormányzati törvénynek. Mindent megteszünk, hogy egyensúlyba hozzuk a város pénzügyi helyzetét, s fenntartható költségvetési gazdálkodást megteremtsük. Hosszú távon arra törekszünk, hogy településünk továbbra is egy fejlődő, élhető város legyen, s ehhez a kiegyensúlyozott gazdálkodásra épüljön.

Bogó László polgármester